پلاستیک استیل

محققان با تقلید از ساختار ملکولی کشف شده در صدف حلزونی موفق به تولید نوعی پلاستیک کامپوزیتی شدند که شفافیت خاصی دارد و به اندازه استیل مقاوم است که آن را پلاستیک استیل نامیده اند.

پلاستیک استیل Plastic steel

محققان با تقلید از ساختار ملکولی کشف شده در صدف حلزونی موفق به تولید نوعی پلاستیک کامپوزیتی شدند که شفافیت خاصی دارد و به اندازه استیل مقاوم است که آن را پلاستیک استیل نامیده اند.

پلاستیک استیل Plastic steel

هر چند مواد جدید به اندازه کافی محکم نیست تا بتواند این نام را یدک بکشد؛ پیشرفت های آینده می تواند به تولید زرهی سبک تر و محکم تر برای سربازان و پلیس و محفاظت از آنها و ماشین های آنها منجر شود.این ماده همچنین می تواند در ابزارهای میکروالکترومکانیکی، میکروسیال ها، حسگرهای زیست دارویی و سوپاپ هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شود. دانشمندان مساله را که دهه ها مهندسان را درگیر خود کرده بود، حل کردند. قطعات ساختمانی بسیار کوچک مانند نانوتیوپ ها، ورقه های بسیار کوچک و نانومیلدها بسیار قوی و مقاوم هستند، اما موادی که از این قطعات ساخته می شوند، در مقایسه با آنها بسیار ضعیف بودند. دانشمندان برای انتقال قدرت هر یک از ورقه ها یا قطعات به کل مواد مشکلات زیادی داشتند. سرانجام از طریق ماشینی که ابداع کردند، توانستند نوعی پلاستیک کامپوزیت جدید را تولید کنند که لایه های بسیار کوچک را یکی پس از دیگری روی هم قرار می داد. این ماشین رباتیک یک بازو دارد که در حال به هم زدن خرده شیشه های مذاب است سپس این ماده را داخل محلول پلیمری چسبناکی می ریزد و سپس در مایعی که حاوی خاکدانه های رس است، به شکل لایه لایه قرار می دهد و پس از این که لایه ها خشک شدند، روند ادامه می یابد. این دستگاه 300 لایه از محلول پلمیر و خاکدانه های رس را روی هم و به ترتیب قرار می دهد تا به ضخامت یک لایه پلاستیک برسد. خط هاله قوس دار روی پوسته صدف های دریایی و صدف مروارید لایه لایه شبیه به این فرایند به وجود آمده اند. این یکی از اولین مواد مقاوم معدنی طبیعی ساخته شده است.

پلی وینیل الکل که به عنوان پلیمر چسبنده در این آزمایش استفاده می شود نیز اهمیت بالایی دارد. ترکیب پلیمر چسبنده و ورقه های ریز تولید شده به این لایه ها اجازه شکل دادن زنجیرهای هیدروژنی مشترک را می دهد که در صورت شکستن امکان بازسازی در مکان دیگری را دارد و به اثر Velcro نامگذاری شده است.

اولین دلیل محکم بودن این مواد اثر Velcro و دومین دلیل آن ترتیب قرار گرفتن لایه هاست. آنها همچون دیواری آجری به صورت یک در میان روی هم قرار گرفته اند و به هم چسبیده اند.

تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  مواد

  مواد پلاستیک

  پلیمر

  مواد پلیمر

  مواد تزریق پلاستیک

  رسام پرناک

  قالبسازی پلاستیک

  پلیمرهای صنعتی

  پلی اورتان

  پلی یورتان

  پلی اورتان آلیفاتیک

  پلی اورتان آروماتیک

  اپوکسی

  رزین اپوکسی

  هگزامتیلن

  اکسازولیدین

  پلیمر مصنوعی

  پلیمرهای طبیعی

  پلیمرهای بلوری مایع

  پلی استایرن

  لاستیک های سیلیکون

  سیلیکون

  ترموپلاستیك‌ها

  پلی اولفین

  پلی اتیلن دانسیته پایین

  پلیمرهای اتنیك

  پلی اتیلن دانسیته بالا

  پلی اتیلن با وزن مولكولی بسیار بالا

  پلی پروپیلن

  پلی بوتیلن

  پلی‌وینیل كلراید

  پلی وینیل كلراید كلرینه شده

  پلی وینیل استات

  پلی استایرن

  پلی متیل پنتن

  آكریلونیتریل بوتادین استایرن

  پلی تترافلورواتیلن

  پلی تری فلورو كلرو اتیلن

  پلی وینیلیدن فلوراید

  پلی آمید

  پلی استالیز

  سلولز

  پلی‌كربناتها

  LDPE

  HDPE

  UHMWPE

  PP

  PB

  PVC

  CPVC

  PVA

  PS

  PMP

  ABS

  PTFE

  PTCE

  PVDF

  PA

  PC

  PTFE

  پلیمرهای فعال الكتریكی

  EAP

  سیالات مغناطیسی و رئولوژیكی

  MRF

  سیالات الكتریكی رئولوژیكی

  ERF

  ژل‌های پلیمری هوشمند

  پلیمرهای با حافظه شكلی

  پلاستیک استیل